Posledné roky sú naozaj náročné a zrejme nemusíme nikomu konkrétne hovoriť, prečo. Ako keby toho nebolo dosť, atentát na slovenského premiéra otriasol aj tými naodolnejšími z nás. Ľudia zažívajú pocity úzkosti, beznádeje, zúfalstva a pýtajú sa, ako majú vystúpiť z bludného kruhu vzájomného obviňovania, nenávisti a útokov. Oslovení odborníci sa jednoznačne zhodujú, že cesta existuje.
Dobré noviny a Dobré rádio sa roky snažia prinášať obsah, ktorý ľuďom pomáha aj v tých najťažších chvíľach vrátiť vieru v ľudské dobro. Pondelok 20.5. sa rozhodli vyhlásiť za Deň bez nenávisti a počas tohto dňa sa snažia nájsť recept, ako sa jej zbaviť. Prinášajú ešte viac dobrých správ, porozumenia a vzájomného rešpektu, ale aj užitočné tipy, ako spracovať emocionálnu záťaž, ktorú priniesli posledné udalosti v našej krajine.
Ako sa zbaviť nenávisti
„Ten odstup je dnes pre nás najťažšia výzva. Potom môžem začať hľadať riešenia. Hľadať to, čo máme spoločné. Potrebujeme sa zjednotiť, potrebujeme dať naše egá nabok a rozmýšľať, čo chceme, aby nás spájalo,” radí psychológ Marek Madro z poradne IPčko.
Ak máme podľa neho pocit, že nás tie emócie zvalcujú, že ich nedokážeme zvládnuť sami, najprv oslovme svojich blízkych. „Ak sú tie emócie príliš silné, oslovme odborníkov. Môžeme začať na linkách pomoc, ktoré sú dostupné na Slovensku,” dodáva odborník.
Základ dobra je v detstve
Majka je učiteľkou na materskej škole a všimla si zaujímavú súvislosť. „Ak deti prichádzajú z prostredia rodiny, kde sa s nimi rodičia rozprávajú a kde sú tie vzťahy zdravé, tak deti vedia rovnako medzi sebou pekne komunikovať a nie sú medzi nimi žiadne nesváry,” hovorí.
Na dôležitú vec poukázala fyzioterapeutka Júlia. „Ako človek pracujúci s mentálne a fyzicky znevýhodnenými deťmi vás chcem poprosiť: vnímajte cez lásku a dávajte viac lásky,” dodáva.