Objavia nové slová, osvoja si pravidlá jazyka a budú lepšie rozumieť textom. Čítanie deťom nahlas je okrem iného aj o spoločne strávenom čase. Logopedička Marika Kováčová pre Dobré rádio objasnila, ako dokáže rozprávka na večer rozvíjať jazykové schopnosti dieťaťa.
Osvoja si skloňovanie
„Asi ten najčastejšie sa opakujúci benefit spočíva v rozvoji slovnej zásoby. Mnohé výskumy dokazujú, že deti, ktorým rodičia pravidelne čítajú, majú väčší rozsah slovnej zásoby,“ uviedla logopedička. Navyše niektoré slová z kníh bežne nevyužívame v konverzáciách, pretože sú zložitejšie. Dieťa sa ich týmto spôsobom môže naučiť.

„Vďaka hlasnému čítaniu dieťa počuje, ako zvuky a slová daného jazyka znejú, uvedomuje si, že slová sa líšia a jeden zvuk môže zmeniť význam celého slova,“ objasňuje ďalej. Okrem iného si popri rozlišovaní slov osvojuje aj skloňovanie, tvorbu viet či spôsob intonácie.
Čítajme im, aj keď už čítať vedia
„Hlasné čítanie podporuje aj rozvoj porozumenia u detí. Postupne, čím je malý čitateľ viac skúsený, sa otvára priestor diskutovať o prečítanom príbehu. Následne, keď už bude čítať text sám, lepšie mu bude rozumieť,“ vysvetľuje Marika Kováčová.
Vďaka vypočutým príbehom si vytvára vnútornú štruktúru na rozprávanie príbehov a získava tak naratívne schopnosti. „V neposlednom rade je to o spoločne strávenom čase, a preto odporúčam, aby sme deťom čítali aj vtedy, keď už čítať vedia, ak majú o to záujem,“ odporúča logopedička a dodáva, že v tom čase už dieťaťu nemusí ísť o príbeh, ale o vzájomnú blízkosť.