Vyrastali sme na ich hitoch. Sú SPÄŤ! Vypočuj si nové INEKAFE

A je to všetko preto lebo, a je to lebo je tu leto… Spieva bratislavská skupina INEKAFE vo sviežej a dynamickej novinke Leto! Autorom piesne je Vratko, ktorý má na konte väčšinu skladieb kapely. A keďže je líder kapely zberateľom starých áut, hlavnú úlohu v klipe hrá veľmi vzácna Volga 21.  Novú skladbu predstavia INEKAFE naživo počas letnej koncertnej sezóny, ktorá je už v plnom prúde! 

Skladba Leto! vznikla na jar v štúdiu Lavasound v Bratislave a mastrovali ju v New Yorku v USA. INEKAFE ju nahrali v aktuálnej zostave Vratko Rohoň, bubeník Dodo Praženec a basgitarista Vlado Bis. „Amerika je mekka hudby a dnešná doba a technológie ponúkajú veľa možností, ako spolupracovať v oblastiach, o ktorých sa nám pred časom mohlo akurát tak snívať. Čím sme starší, tým kladieme väčší dôraz na zvuk a aranžmány našich songov, tak sme oslovili masteringové štúdia v USA v New Yorku a chalani sa skvelo pohrali s konečnou podobou skladby,“ konštatuje líder kapely Vratko Rohoň.

Klip k letnej novinke nakrútil sám frontman kapely a do hlavnej úlohy obsadil staručičký veterán Volga 21 „Keďže som zberateľ starých áut viem, že k letu patria veterány. Každý svojho veterána v zime starostlivo chráni v garáži a príchodom prvých teplých dní ho vyťahuje von, čo máme možnosť na jar vídavať aj na cestách. Keď sme začínali v roku 1995, nebola taká ponuka áut ako teraz. Buď boli veľké, ale pre nás vtedy drahé, alebo lacné, ale malé. A kapela potrebuje väčšie auto, kvôli aparatúre a aj počtu ľudí. Volga bol taký kompromis,“ vysvetľuje Vratko.

Kapela INEKAFE je bytostne spojená s autom Volga. Už v prvom videoklipe ku skladbe 090x sa objavuje skupinová Volga 21, ktorou skupina jazdievala na koncerty. Neskôr účinkovala Volga v klipoch INEKAFE častejšie, vidieť ju v klipoch Spomienky na budúcnosť alebo Ani minútu. „Volga bola moje prvé normálne auto. Jazdil som na nej ešte na strednej škole, hneď ako som dostal vodičák. Prirástla mi k srdcu a rozhodol som sa, že si urobím zbierku Volg, keďže za vyrábali vo viacerých sériách. Volga 21 z klipu Leto! je veľmi vzácna. Je to prvá séria, ktorá sa vyrábala necelé dva roky, rok výroby je 1958. Nemala charakteristickú zubovú masku, ale mala ešte pozdĺžne lišty a v strede hviezdu. Samozrejme mala aj charakteristického chrómového jeleňa na kapote,“ vysvetľujeVratko. 

Volga z klipu bola jednou z prvých, ktoré doviezli do Československa. Vyrobili z nej iba 16 tisíc kusov z celkového počtu vyše 600 tisíc. Vzácne auto má zaujímavý príbeh. „Auto som kupoval od dcéry prvého majiteľa pri Náchode v Českej republike. V dedinke Ratibořice neďaleko Starého Bělidla,  známeho miesta z knihy Babička od Boženy Němcovej. Povedala, že ju “tatínek” kúpil, keď sa narodila. Pani mi auto predávala ako 61-ročná. Bol to pre mňa zaujímavý moment,“ prezradil Vratko.

INEKAFE sa na hudobnej scéne pohybujú takmer tri desaťročia a vydali 14 hudobných nosičov v niekoľko stotisícových nákladoch. Zatiaľ posledným albumom kapely je  MADE IN CZECHOSLOVAKIA, ktorý vyšiel ako CD aj ako LP. Aktuálne si INEKAFE vychutnávajú festivalovú sezónu, bežne hrajú aj dva tri koncerty za deň. Po letnej sezóne začne kapela pomaly chystať turné k 30. rokom kapely na rok 2025. 

Zdieľať na Facebooku
Poslať cez WhatsApp
Poslať mailom
Vytlačiť

Odporúčame