Hity z tohtoročnej Eurovízie ti hráme ako prví! Čo musíš vedieť o tejto obľúbenej súťaži?

Jedna z najpopulárnejších a najstarších hudobných súťaží na svete, ktorá každoročne priláka pozornosť miliónov divákov z celého sveta, sa začne v Liverpoole už o pár týždňov! Veľkolepé finále 67. ročníka je na programe 13. mája 2023. Šou plná hudby, farieb a jedinečných výkonov je skutočným vrcholom pre hudobníkov z rôznych krajín.

Na úvod stručná história. Prvýkrát sa Eurovízia uskutočnila v roku 1956 a odvtedy je jednou z najpopulárnejších hudobných udalostí na svete. Súťaž je organizovaná Európskou vysielacou úniou (EBU) a zúčastňujú sa jej krajiny z celej Európy i mimo nej. V priebehu rokov sa Eurovízia neustále vyvíjala, menila sa jej forma, pravidlá a škála vystupujúcich krajín. Niekoľkokrát bolo na nej zastúpené aj Slovensko.

Kristína na ESC v roku 2010.

Tak ako iné štáty, aj my sme dostali príležitosť vybrať jedného umelca alebo skupinu, ktorí mali šancu reprezentovať svoju krajinu na súťaži s vlastnou piesňou. Tá môže byť v akomkoľvek jazyku, no musí spĺňať niekoľko prísnych kritérií.

Vystúpenia sú náročné na produkciu a často zahŕňajú spektakulárne svetelné efekty, choreografiu a scénografiu. Po vystúpeniach nasleduje hlasovanie, počas ktorého diváci a odborníci z každej krajiny hlasujú za svoje obľúbené piesne.

Loreen už raz Eurovíziu vyhrala. Podarí sa jej to opäť?

Víťazná krajina získava právo hostiť nasledujúci ročník súťaže. Minulý rok Eurovíziu síce vyhrala Ukrajina, no kvôli vojne sa tentoraz uskutoční vo Veľkej Británii. Organizácia súťaže je náročnou úlohou. Vyžaduje si prácu stoviek ľudí – vrátane organizátorov, hudobných producentov, choreografov a technikov, ktorí pracujú na vytvorení jedinečného a nezabudnuteľného zážitku pre divákov i samotných účastníkov súťaže. Hosťujúce mesto sa stáva epicentrom hudobnej a kultúrnej scény, konajú sa v ňom rôzne sprievodné podujatia, koncerty, prehliadky a stretnutia s umelcami.

Aj túto skladbu už poznáš z nášho éteru! Ako dopane na ESC Británia podľa teba?

Eurovision Song Contest má výrazný vplyv na hudobný priemysel, pretože umožňuje umelcom a skupinám získať širšiu popularitu za hranicami vlasti. Mnoho účastníkov Eurovízie sa stalo svetovými hudobnými hviezdami, ako napríklad ABBA, Celine Dion, Conchita Wurst, Loreen a ďalší. Súťaž tiež prispieva k rozvoju hudobných talentov, spolupráci medzi umelcami z rôznych krajín a podpore kultúrnej rozmanitosti v hudbe.

Česi tento rok tiež prekvapili

Ktoré krajiny patria medzi najväčších tohtoročných favoritov súťaže?

  1. Švédsko je dlhodobo jednou z najúspešnejších krajín na Eurovízii, a preto je často považované za horúce želiezko v ohni. Krajina v minulosti získala viacero víťazstiev a má silnú hudobnú scénu s mnohými talentovanými umelcami. Ich piesne sú často dobre produkované, moderné, chytľavé a sú vždy dobre prijímané aj medzi fanúšikmi.
  2. Taliansko sa vrátilo na Eurovíziu v roku 2021 a hneď získalo víťazstvo s piesňou “Zitti e buoni” od skupiny Måneskin. Tento úspech môže Talianov postaviť do pozície jedného z favoritov aj na Eurovízii 2023. Talianska hudobná scéna je známa svojou rozmanitosťou a originalitou, čo môže byť v súťaži veľkou výhodou.
  3. Francúzsko je tiež jednou z veľkých krajín, ktoré sa pravidelne zúčastňujú Eurovízie a majú silnú hudobnú kultúru. V minulosti získalo niekoľko víťazstiev a francúzske piesne sú často charakteristické svojou eleganciou a šarmom.
  4. Island je považovaný za jedného z ťahúňov na Eurovízii, pretože vďaka svojmu originálnemu prístupu k hudbe a šoubiznisu sú jeho zástupcovia divácky atraktívni. Islandské piesne bývajú často nekonvenčné a experimentálne, čo ich môže vyniesť na súťaži na veľmi vysoké priečky.
  5. Malta je na Eurovízii z roka na rok populárnejšia. Maltské piesne sú často moderné, energické a majú silné vokály. Tamojšia hudobná scéna je v súčasnosti výrazne aktívna a to môže byť pre krajinu na súťaži veľkou výhodou.

Všetko dôležité z Eurovízie nájdeš na našom webe, v Dobrom ráne aj v Dobrej šou! Oslavuj najnovšiu hudbu spolu s nami!

Zdieľať na Facebooku
Poslať cez WhatsApp
Poslať mailom
Vytlačiť

Odporúčame