Je tu nový album skupiny HEX!

Volá sa Kde je tu láska? a hosťuje na ňom Ivan Tásler, Vec i Emma Drobná . Na novinke kapela nezabudla ani na svojho pôvodného speváka Ďuďa, ktorého za mikrofónom nahradil Peter „Šarkan“ Novák. Venovali mu emotívnu skladbu Chlapec. Spolu s albumom vychádza aj videoklip k piesni Pomaranče z Kuby.

Album Kde je tu láska? vznikal dva roky v troch štátoch a troch nahrávacích štúdiách. Je to prvý album, ktorý Hexáci nahrali celý bez Ďuďa. Jeho zrod nebol zo začiatku jednoduchý, ale vďaka intenzívnej práci, sile priateľstva jednotlivých členov a enormnej podpore fanúšikov, začala skupina písať novú kapitolu svojej existencie.

„Jedinou cestou ako udržať kapelu v dobrej nálade a kondícii je tvoriť nové skladby. Ako v každom obore je nutné neustále na sebe pracovať, posúvať sa dopredu. Najme v šoubiznise je fatálnou chybou stagnovať a spoliehať sa na staré úspechy.Nový album pre mňa znamená radosť z hudby, textovania a možnosti pokúsiť sa dokázať, že ešte ani zďaleka nepatríme do starého železa. Vďaka nemu sa Šarkan a Laco Tvrdý stali plnohodnotnou súčasťou príbehu Hexu. Zomkol nás ľudsky aj emočne, ale hlavne nám umožnil opäť pocítiť radosť z budúcnosti,“ teší sa z novinky Martin „Fefe“ Žúži.

Primárnym autorom hudby a textov nových skladieb je Fefe, ktorý predtým tvoril repertoár spoločne s Ďuďom. Po prvýkrát v histórii skupiny sa však stalo, že spoluautorom troch skladieb je aj basgitarista Yxo a dvoch gitarista Laco Tvrdý. Obaja priniesli nápady, ktoré Fefe následne rozpracoval.

„U nás v kapele sme mali vždy veľmi silnú dvojicu autorov a ja som sa chalanom do toho nemiešal, lebo to robili výborne. Ďuďo odišiel a všetko ostalo na Fefem. Ten nás v jednej chvíli poprosil, aby sme mu poslali svoje nápady, zapáčili sa mu, pesničky dorobil a stali sa súčasťou albumu,“ prezradil Yxo.

„Bolo super pracovať na nápadoch basgitaristu. Uvedomil som si, že ja ako gitarista by som niektoré veci nedokázal nikdy interpretovať a vymyslieť tak ako Yxo. Taktiež Laco ma veľmi inšpiroval inou optikou hry na gitare. Napríklad pieseň Kde je tu láska ? je založená na Yxovom super basovom riffe. Nad touto vecou som presedel takmer mesiac zavretý v pracovni. Lacko mi posielal gitarové linky, ja som nahrával svoje a nakoniec všetko skladal ako puzzle. Potom sme pesničky skúšali naživo u nás v skúšobni, bol to naozajstný návrat ku koreňom. Bol som presvedčený, že len hraním zistíme, či piesne naozaj fungujú, či je v nich to povestné niečo, čo vám robí radosť hrať ich na pódiu. To bolo asi to najdôležitejšie, aby každý v kapele mal z nových vecí radosť,“ doplnil Fefe.

Po dvoch predošlých singloch (Mesto stratilo dych a Možno si pamätáš) vychádza spolu s albumom aj tretí singel, Pomaranče z Kuby. Text piesne má krásny nostalgický charakter a jeho obrazy viacerých ľudí vrátia do mladosti – parafrázujúc autora textu, do doby, keď „dobré kapely neboli ešte staré a hriechy iba celkom malé“. Videoklip ku skladbe sa nakrúcal počas veľkonočných sviatkov v Chorvátsku pod režisérskou taktovkou Jakuba Machalu, ktorý je dvojnásobným držiteľom ceny Anděl za videoklip roku. Účinkujú v ňom Bronislava Kováčiková, Jakub Miščík, Miriam Merklová a Ivan Šteffek.

„Bola to jedna s posledných piesní, ktorú som napísal až v priebehu nahrávania albumu. Od začiatku vo mne vyvolávala emóciu mladosti a radosti. Moji rovesníci určite okamžite pochopia, o čom hovorím. Každý si zaiste pamätá, ako sa trápil so šúpaním zelených Kubánskych pomarančoch, ktoré nám dávali v školskej jedálni, štípali v záderoch ako šľak. Na plagáty z Brava kúpených na burze platní polepených na stenách detskej izby či mená kapiel načmárane na peračníku.Delili sme sa na metalistov a depešákov, stredná cesta neexistovalaNosili sme pračudesné účesy, plesnivé rifle z trhov v Budapešti a frajerkám a frajerom sme sa pokúšali volať z telefónnej búdky na ulici. Jednoducho sme žili v malom svete zavretí režimom pod dáždnikom falošného šťastia pre všetkých. A toto všetko som sa pokúsil dostať do pesničky a dúfam, že niekomu tým urobím radosť, alebo oprášim staré spomienky,“ priblížil vznik piesne jej autor Fefe.

„Na prechádzke Bratislavou som stretol producentku filmu Slúžka Radku Machalovú ako kočíkuje dieťa spolu s jej manželom Jakubom. Dali sme sa do reči a spontánne vznikol nápad natočiť videoklip v Chorvátsku, v ktorom nebude účinkovať skupina Hex len rôzne fragmenty a odkazy na ňu. Táto idea a následný storyboard s dcérou fanúšikov Hexu, ktorá na základe fotografií v starom denníku hľadá miesto zoznámenia svojich rodičov, nás okamžite zaujali. Je to náš prvý príbehový klip v štýle road movie, z ktorého sa veľmi tešíme,“ dodal s úsmevom Šarkan.

Medzi desiatimi skladbami sa na albume pod číslom sedem nachádza aj na prvý pohľad nenápadná, ale veľmi dôležitá pieseň s názvom Chlapec, ktorú Hexáci venovali svojmu kamarátovi a bývalému členovi Ďuďovi. Okrem Šarkana v nej spieva aj Ivan Tásler z IMT Smile.

“Keď som pesničku dával dohromady, prechádzal som akurát obdobím testovania orchestrálnych zvukov. Počas improvizácie som nahral klávesovú linku, ktorá mi pripomenula našu a najmä Ďudovú milovanú kapelu The Cure. Ďalej to už šlo samé od seba, pesnička je o ňom a našich začiatkoch. Rok ‘89 bol v Čínskom horoskope v znamení hada, prišla Nežná revolúcia, všetko sa odrazu mohlo. Ďuďo nosil dlhé vlasy, čierny kabát a na krku kľúč na koženej šnúrke. Bol to jednoducho frajer, vedel čo chce, trčal zo šedivého davu ako maják. Ivan nás prišiel pozrieť do štúdia, keď sme pesničku nahrávali a bol taký milý, že bez váhania naspieval vokály, ktoré nám chýbali. Urobil to fantasticky,“ teší sa z výsledku Fefe.

„S Ivanom máme výborný dlhoročný vzťah. Ja osobne ho považujem za človeka, ktorý žije hudbou a pre hudbu. Mám ho rád za to, ako pristupuje k hudbe, ako vie urobiť pesničku a mám pocit, že on mal to isté rád aj na Ďuďovi a na nás, že sme obyčajní chalani, pre ktorých je okrem rodiny najväčšou láskou práve hudba. V pesničke Chlapec nielenže spieva, ale pomohol nám aj, keď sme začali album nahrávať a to si veľmi vážime,“ uzavrel Yxo.

Kľúčovými prvkami nového albumu sú pestrosť a hravosť. Tieto dva atribúty sa Hexáci snažili udržať nielen v samotných skladbách a v nádhernom obale, ktorý navrhol výtvarný umelec Erik Šille, ale aj v hosťoch pozvaných do nahrávacieho štúdia. Okrem spomínaného Ivana Táslera spieva na albume aj Emma Drobná, Laura Weng, Serenader’s Sisters, Milan Cimfe, Katarína Žúžiová, Tamara Kramar a Vec. S aranžmánmi orchestra pomohol kapele Slávo Solovic, kontrabasom Martin Gašpar, klávesmi Jakub Tvrdík a Tom Lobb, trubkovým sólom elegán Juraj Bartoš, jedným textom prispel Waldemar Švábenský a do piesne Pomaranče z Kuby zapožičal svoju mandolínu Adam Ďurica. O výrazné fotografie v booklete sa postaral dvorný fotograf úspešného seriálu Peaky Blinders, Robert Viglasky. Nový album Hexu vyjde okrem CD nosiča postupne aj na vinyle a limitovanej MC kazete.

Zdieľať na Facebooku
Poslať cez WhatsApp
Poslať mailom
Vytlačiť

Odporúčame