Legendárny Pink Floyd sa dal opäť dokopy. Srdcervúcou novinkou v ukrajinčine protestuje proti Putinovej vojne

Skupina Pink Floyd nevydala novú skladbu viac ako 28 rokov. Všetko zmenila až Putinova agresia na Ukrajine.

Pred niekoľkými týždňami dostal gitarista a spevák legendárnej britskej kapely Pink Floyd David Gilmour otázku, či videl na Instagrame kanál Andrija Chlyvňuka, frontmana ukrajinskej rockovej skupiny BoomBox.

Gilmour už totiž vystupoval naživo s BoomBox v roku 2015 na londýnskom benefičnom koncerte pre Belarus Free Theater – zahrali krátky, rozkošne surový súbor piesní Pink Floyd a Gilmourových sólových skladieb. Ale udalosti sa odvtedy dramaticky posunuli ďalej: koncom februára Chlyvňuk opustil americké turné BoomBoxu, aby mohol osobne bojovať proti ruskej invázii na Ukrajine.

Gilmour sa na Instagrame pustil do hľadania a našiel video muža vo vojenskej uniforme, s puškou prehodenou cez rameno, ako stojí pred kyjevskou katedrálou sv. Sofie a spieva verziu piesne Oh, the Red Viburnum in the Meadow, protestnú pieseň z roku 1914. Mužom na videu nebol nik iný ako Andrij Chlyvňuk. „Pomyslel som si: toto je dosť magické a možno s tým môžem niečo urobiť,” povedal pre médiá Gilmour. „Mám veľkú platformu, na ktorej Pink Floyd pracovali celé tie roky. Je naozaj ťažké a frustrujúce vidieť tento mimoriadne šialený, nespravodlivý útok veľkej mocnosti na nezávislý, mierumilovný, demokratický národ. Frustrácia z toho, že to vidím a pomyslím si ‚čo k*rva môžem robiť?‘ je akosi neznesiteľná,“ dodal Gilmour.

Výsledkom jeho frustrácie je nová skladba Hey, Hey, Rise Up! (Hej, hej, povstaň!), nový singel od Pink Floyd. Výťažok z predaja singla pôjde na humanitárnu pomoc Ukrajine.

Pink Floyd je slávna politicky angažovaná skupina, ktorá bola aktívna najmä v časoch Studenej vojny, keď Európu i svet rozdeľovala Železná opona. Skupina nevydala žiadnu novú skladbu už dlhých 28 rokov. Nová skladba, hoci nesmierne krásna, má teda pomerne trpkú príchuť – znamená to, že keď sú Pink Floyd opäť aktívni, svet nie je v poriadku a máme čo robiť, aby sme ho opravili.

Vypočuj si novú skladbu od Pink Floyd – Hey Hey Rise Up:

Zdieľať na Facebooku
Poslať cez WhatsApp
Poslať mailom
Vytlačiť

Odporúčame