Posledné PREKVAPENIE Milana Lasicu. Jeho novú PIESEŇ sme ti zahrali exkluzívne

O tom, že pripravuje nový album, netušili ani jeho najbližší. Dva roky od smrti velikána slovenského humoru bola zverejnená nová skladba List do vetra. Dobré rádio sa pridalo k vybraným médiám a dojímavú pieseň sme ti zahrali medzi prvými.

Producent Marek Kučera začal na albume s Milanom Lasicom pracovať už v roku 2020. Na žiadosť maestra bol však celý projekt v maximálnom utajení. Až do dnešného rána. Singel List do vetra je prvým z albumu Básnenie, ktorý vyjde na budúci rok. “Prvý impulz vznikol počas nahrávania piesne Predstavujem si krajinu, ktorá bola venovaná spomienke na Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovú. Bolo to po prvýkrát, čo som oslovil Milana Lasicu na spoluprácu. Svoj part prišiel nahrať dva dni po svojich osemdesiatych narodeninách. Fascinovalo ma, ako pristupuje k práci. Nestrácal čas. Žiadne zbytočné reči. Šiel priamo na vec. Od momentu, ako sme ho vyzdvihli pred domom, a ako opustil nahrávacie štúdio, ubehlo 23 minút,” prezradil Marek Kučera.

Mesiac po zverejnení piesne na pamiatku Jána a Martiny spolupráca pokračovala ďalej. Milan Lasica bol známym milovníkom poézie, a preto mu Marek Kučera ponúkol možnosť zhudobniť vybrané slovenské básne. “S následným výberom štyridsiatich básni sme sa o niekoľko mesiacov stretli s Lasicom v kaviarni. Prišiel dôkladne pripravený – všetky básne mal vytlačené. Stretnutia sa zúčastnil aj Robert Pospiš a Martin Sillay, ktorých som medzičasom oslovil, aby vybrané básne zhudobnili. Spoločne sme si prešli materiál a zredukovali výber na pätnásť básní. Jedenásť z nich Lasica naspieval,” spomína producent.

Materiál tohto nového a zároveň posledného Lasicovho albumu bol kompletne audiovizuálne zaznamenaný a stal sa spolu s vybranými básňami základným stavebným prvkom projektu Básnenie. Projektu, v ktorom jeho hlavný protagonista cez poéziu slovenských autorov s úprimným vedomím vlastnej pominuteľnosti reflektuje svoj život.

„Píšem Vám tento list do jesenného temna, aby ste neplakali do tichej noci pre mňa,“ sú úvodné slová básne List do vetra, ktorej autorom je Miroslav Válek. Je to zhudobnený dopis, ktorý tu Lasica zanechal pre svojich blízkych, priateľov, kolegov a všetkých tých, ktorí ho mali radi, a nestihli sa s ním v júli 2021 rozlúčiť.

Pieseň dostala v deň svojho odtajnenia aj dojímavý videoklip. “Ten som nakrúcal s mojím dlhoročným priateľom a kolegom Mirom Remom. Oslovili sme Lasicových najbližších a pozvali ich do priestoru nahrávacieho štúdia, v ktorom album vznikal. Tam sme im jeho List osobne odovzdali. Za tými, ktorí nemohli prísť na Slovensko, sme vycestovali do Prahy, Brna, Třebíče… nakrúcali sme deväť dní. Bolo to jedno z najemotívnejších točení, aké som doposiaľ zažil,” dodáva Marek Kučera.

Zdieľať na Facebooku
Poslať cez WhatsApp
Poslať mailom
Vytlačiť

Odporúčame