Prvá žena REŽISÉRKA, ktorej film zarobil viac ako MILIARDU dolárov. Jej film Barbie trhá rekordy

V histórii kinematografie jej patrí prvenstvo. Stala sa prvou ženou – režisérkou, ktorej film prekonal v zárobkoch hranicu jednej miliardy dolárov. A to za extrémne krátky čas. Kto je však režisérka trháku Barbie, Greta Gerwig?

Americká režisérka, scenáristka a herečka Greta Gerwig sa za poslednú dekádu stala jednou z najvýznamnejších osobností vo svete filmu. Narodila sa 4. augusta 1983 v Sacramente, Kalifornii, a svojou autenticitou, výraznými príbehmi a vnímavým pohľadom na mladých ľudí si získala srdcia divákov aj kritikov po celom svete.

Svoju filmovú kariéru začala ako herečka, no jej skutočným prelomom bol film Frances Ha z roku 2012, v ktorom si zahrala aj hlavnú úlohu a zároveň sa podieľala na scenári. Zachytáva život mladej ženy v New Yorku. Gerwigová vo filme dokázala vystihnúť komplikované pocity, snívanie a hľadanie vlastnej identity mladého dospievajúceho jedinca. Snímka Frances Ha sa stala kultovým hitom a Gerwigová začala byť vnímaná ako talentovaná scenáristka a režisérka.

Jej prvým sólovým režijným projektom bol však film Lady Bird z roku 2017. Táto dráma, o vzťahu medzi matkou a dcérou v adolescencii, získala obrovský ohlas. Dokonca bola viacnásobne nominovaná na Oscara a Gerwigovú označili ako jednu z najtalentovanejších režisérskych osobností svojej generácie.

V roku 2019 sa pustila do ambiciózneho projektu – adaptácie slávneho románu Malé ženy od Louisy May Alcott. Jej verzia tohto príbehu o životných cieľoch a vzťahoch sestier sa stala inovatívnym a výnimočným dielom. Film získal pochvalu za výnimočnú réžiu, herecké výkony a výpravu. Gerwigová opäť dokázala, že je majsterkou v rozprávaní príbehov o silných a komplexných ženských postavách. No a v súčasnosti sa venuje ženským postavám opäť…

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Kinám po celom svete kraľuje jej najnovší počin, film Barbie. Snímka sa stala kultúrnym fenoménom súčasnej doby. Dosiahla míľnik jednej miliardy dolárov a podarilo sa je to rýchlejšie než akémukoľvek inému filmu v 100-ročnej histórii produkčnej spoločnosti Warner Bros – vrátane tých, ktoré režírovali muži. Tlieskame!

Zdieľať na Facebooku
Poslať cez WhatsApp
Poslať mailom
Vytlačiť

Odporúčame