Prvá žena REŽISÉRKA, ktorej film zarobil viac ako MILIARDU dolárov. Jej film Barbie trhá rekordy

V histórii kinematografie jej patrí prvenstvo. Stala sa prvou ženou – režisérkou, ktorej film prekonal v zárobkoch hranicu jednej miliardy dolárov. A to za extrémne krátky čas. Kto je však režisérka trháku Barbie, Greta Gerwig?

Americká režisérka, scenáristka a herečka Greta Gerwig sa za poslednú dekádu stala jednou z najvýznamnejších osobností vo svete filmu. Narodila sa 4. augusta 1983 v Sacramente, Kalifornii, a svojou autenticitou, výraznými príbehmi a vnímavým pohľadom na mladých ľudí si získala srdcia divákov aj kritikov po celom svete.

Svoju filmovú kariéru začala ako herečka, no jej skutočným prelomom bol film Frances Ha z roku 2012, v ktorom si zahrala aj hlavnú úlohu a zároveň sa podieľala na scenári. Zachytáva život mladej ženy v New Yorku. Gerwigová vo filme dokázala vystihnúť komplikované pocity, snívanie a hľadanie vlastnej identity mladého dospievajúceho jedinca. Snímka Frances Ha sa stala kultovým hitom a Gerwigová začala byť vnímaná ako talentovaná scenáristka a režisérka.

Jej prvým sólovým režijným projektom bol však film Lady Bird z roku 2017. Táto dráma, o vzťahu medzi matkou a dcérou v adolescencii, získala obrovský ohlas. Dokonca bola viacnásobne nominovaná na Oscara a Gerwigovú označili ako jednu z najtalentovanejších režisérskych osobností svojej generácie.

V roku 2019 sa pustila do ambiciózneho projektu – adaptácie slávneho románu Malé ženy od Louisy May Alcott. Jej verzia tohto príbehu o životných cieľoch a vzťahoch sestier sa stala inovatívnym a výnimočným dielom. Film získal pochvalu za výnimočnú réžiu, herecké výkony a výpravu. Gerwigová opäť dokázala, že je majsterkou v rozprávaní príbehov o silných a komplexných ženských postavách. No a v súčasnosti sa venuje ženským postavám opäť…

Kinám po celom svete kraľuje jej najnovší počin, film Barbie. Snímka sa stala kultúrnym fenoménom súčasnej doby. Dosiahla míľnik jednej miliardy dolárov a podarilo sa je to rýchlejšie než akémukoľvek inému filmu v 100-ročnej histórii produkčnej spoločnosti Warner Bros – vrátane tých, ktoré režírovali muži. Tlieskame!

Zdieľať na Facebooku
Poslať cez WhatsApp
Poslať mailom
Vytlačiť

Odporúčame