Rozprávkový Shrek naozaj existoval. Život normálneho chlapca zmenila až nečakaná správa od lekárov

Shrek ako keby z oka vypadol francúzskemu zápasníkovi.

Obávaného zeleného zlobra zrejme nevymysleli len tak náhodou. Hrdina obľúbenej rozprávky Shrek sa totiž veľmi nápadne podobá na zápasníka Mauricea Tilleta, ktorý bol známy hlavne v 30 a 40 rokoch minulého storočia. Aj keď produkčná spoločnosť, ktorá stála za Shrekom, tieto správy podľa Historydaily nikdy nepotvrdila, ani nevyvrátila, mnohí o pravdivosti tohto tvrdenia vôbec nepochybujú. A pri pohľade na jeho fotografie sa ani nemôžeme čudovať.

Ako každý iný chlapec

Maurice Tillet sa narodil v roku 1903 v Rusku, ale jeho rodičia boli Francúzi. Po jeho narodení sa presťahovali naspäť do rodnej krajiny, aby sa mohli zamerať na výchovu syna. Tillet prežil bežné detstvo a vôbec nič nenasvedčovalo tomu, že by sa jeho zjav mal takto rapídne líšiť od iných chlapcov. Život sa mu obrátil na ruby, až keď oslávil dvadsiate narodeniny. Na rukách aj nohách sa mu začali objavovať rozsiahle opuchy, tie pribúdali aj na hlave. Po mnohých vyšetreniach mu lekári oznámili nepríjemnú správu – príčinou opuchov je akromegália.

Instagram will load in the frontend.

Zriedkavá diagnóza

Ide o zriedkavú hormonálnu poruchu, ktorá sa prejavuje nadmernou produkciou rastového hormónu.  Výsledkom je nadpriemerné zväčšenie koncových častí tela –  teda rúk, chodidiel a hlavy, ale aj vnútorných orgánov. Práve to má za následok rad ďalších zdravotných komplikácií. Príčinou vzniku ochorenia bol v tomto prípade nezhubný nádor na hypofýze. Jeho vzhľad sa začal výrazne meniť.

Rozšírila sa čeľusť a ako rástla, stále viac vyčnievala. Lebka sa mu rozšírila tak, až sa mu aj uši premiestnili na nové miesto. S obrovskými rukami sa musel znova naučiť manipulovať a s mohutnými nohami opäť chodiť. V tom období na jednej strane pochopil, že sa s vysnívanou kariérou právnika bude musieť rozlúčiť, ale na druhej sa mu otvorili iné dvierka.

Instagram will load in the frontend.

Skvelý zápasník

V roku 1937 sa zoznámil s profesionálnym zápasníkom z Litvy Karlom Pojellom. Jeho mohutná stavba tela na neho veľmi zapôsobila a rozhodol sa presťahovať do Francúzska, aby nádejný talent mohol trénovať. Tillet dosahoval prvé úspechy, ale tie ozajstné sa dostavili v čase, keď kvôli vypuknutiu vojny emigroval do Ameriky. Ako zápasník vo wrestlingu ťahal víťaznú šnúru bez prehry rok a pol a v rokoch 1940 až 1942 bol majstrom sveta. Akromegália však neovplyvnila len jeho vzhľad, ale aj výrazne skrátila život. Jeho srdce a cievy už nestačili na požiadavky mohutnej postavy. Zomrel vo veku 51 rokov práve na kardiovaskulárne ochorenie.

Sadrové odliatky

Niekoľko rokov pred jeho smrťou však dovolil sochárovi, aby na pamiatku jeho kariéry a zdokumentovanie akromegálie, vytvoril sadrové odliatky jeho tváre. Jedna z nich sa stále nachádza v múzeu chirurgickej vedy v Chicagu. Rovnako aj všetky známe fotografie, ktoré z tohto obdobia pochádzajú, hovoria jasne- Shrek ako keby z oka vypadol Mauricemu Tilletovi.    

Instagram will load in the frontend.

Zdieľať na Facebooku
Poslať cez WhatsApp
Poslať mailom
Vytlačiť

Odporúčame